تحقیق درباره پهلوانان ترک زبان

تحقیق درباره پهلوانان ترک زبان

تحقیق درباره پهلوانان ترک زبان

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:27

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

اصغر رشتبری

نشریه نوید آزربایجان- اورمیهּ شماره ٤٤١ – سال هفتم- ٢٥ اسفند- ١٥ مارچ ٢٠٠٥

اولین کسی که ورزش ایران را به صورت سازمان یافته درآورد پوریای ولی می‌باشد. وی در حدود 750 سال پیش ورزش باستانی ایران را به شکل امروزی درآورد.

«پیشگامی ترکان در ورزش ایران»، عنوان کتابی است که در دست تهیه میباشد که انشاءالـ... در آیندهای نزدیک در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. برای آگاهی خوانندگان محترم، خلاصه ای از آن تقدیم میشود.

اصغر رشتبری

در جوامع انسانی، یکی از عناصر مهم فرهنگی، ورزش میباشد. تاریخدانان، ملت ترک را از زمانهای بسیار قدیم تا به  امروز، ملتی ورزشکار (Sports Man) قید کرده اند.(1) ترکها از نژاد قوی و زورمند تشکیل شده‌اند و از قدیم الایام به نیروی بدن بی‌نهایت اهمیت می‌دادند. آنان مردمانی رشید و جنگجو بوده و برای استقامت بیشتر و موفقیت در جنگ و غلبه بر حریفان، ورزش مینمودند.(2) ولی امروزه برای برقراری دوستی و برادری و ایجاد صلح و امنیت در بین ملل مختلف، به ورزش می‌پردازند و در مسابقات متعدد بین‌المللی شرکت مینمایند. در زبان فرانسه ضرب‌ا‌‌‌لمثلی است که ترجمة آن به این صورت است که “او مانند یک ترک قوی است”(3)ּ این ضرب‌المثل که اصل فرانسوی آن به صورت (Fuerte como un turco) است در زبانهای دیگر ملتهای جهان نیز کاربرد گسترده ای دارد.(4)


 امروزه اگر نقش ترکها را در ورزشهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم به وضوح میبینیم که آنها تقریباً در اکثر رشته‌های ورزشی دارای جایگاه ویژه ای در جهان هستند. بطور مثال:

 «حسین رضا زاده» وزنه‌بردار تنومند و قدرتمند آذربایجانی تیم ملی وزنه‌برداری ایران، با کسب 4 مدال طلا از مسابقات قهرمانی جهان و المپیک (از سال 2002 تا 2004 المپیک آتن) به عنوان قوی ترین انسان روی زمین لقب گرفته است. رضازاده که با ذکر «یا اباالفضل» و با یاری جستن از یگانه خالق هستی، توانسته است نام خود را در جهان بلند آوازه کند، اولین ورزشکار ایرانی است که موفق شده به 2 مدال طلای المپیک دست یابد. (طلای المپیک 2000 سیدنی و 2004 آتن)ּ رضازاده پس از موفقیت در المپیک 2004 آتن، توسط رسانه‌های مختلف جهان از جمله روزنامة سانکی ژاپن، مورد تحسین و تمجید قرار گرفت و از او به عنوان «مخلوقی فراتر از انسان عادی یاد کردند» (5)ּ

حسین رضا زاده به همراه دو وزنه‌بردار ترکیه ای بنام «نعیم سلیمان اوغلو» و «خلیل موتلو» و یک وزنه بردار یونانی به نام «پیروس دیماس» مدعی عنوان بهترین وزنه‌بردار یکصد سال اخیر (از سال 1904 تا 2004) جهان می‌باشند.

 


«نعیم سلیمان اوغلو» اسطورة وزنه برداری جهان از ترکیه، با به جا گذاشتن 50 رکورد جهانی و کسب بیش از 22 مدال طلا، از سوی فدراسیون بین المللی وزنه‌برداری جهان (
IWF) در سال 2000 بعنوان وزنه‌بردار قرن انتخاب گردید. نعیم سلیمان اوغلو در سال 2000 به عنوان نایب رئیس فدارسیون بین‌المللی وزنه‌برداری نیز انتخاب گردیده بود. وی که از ترکهای بلغارستان است، در سال 1985 میلادی در دوران نخست وزیری «تورگوت اوزال» پس از فرار از بلغارستان به تابعیت ترکیه درآمد(6)ּ علت فرار «نعیم سلیمان اوغلو» به این سبب بوده که دولت بلغارستان وی را تحت فشار قرار داده بود که اسم اسلامی ـ ترکی خود را به یک اسم «اسلاوی» تغییر دهد که «نعیم سلیمان اوغلو» از آن امتناع کرد و به ترکیه پناهنده شد.

و.....


دسته:

تحقیق درباره پهلوانان ترک زبان

خرید آنلاین